زیستگاه های حیات وحش خوزستان تحت تاثیر گرد و غبار

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تعداد روزهای خاکی در ماه های اخیر نسبت به تاثیر منفی گرد و غبار بر سلامت گونه ها و پوشش گیاهی استان هشدار داد.

رحیم الوندی در گفت وگو با ایسنا، با ابراز نگرانی از سلامت این گونه در شرایط گرد و غباری استان خوزستان، اظهار کرد: پدیده گرد و غبار که سلامت انسان را به خطر می اندازد، بر زندگی و سلامت انسان نیز تاثیر منفی می گذارد. . رشد گونه‌های جانوری و گیاهی: «اگرچه این اثر در کوتاه‌مدت مشخص نیست، اما در درازمدت می‌تواند باعث بروز بیماری‌ها و مرگ‌های مختلف در گونه‌های جانوری شود.

وی در خصوص تکرار روزهای گرد و خاکی در ماه‌های اخیر افزود: همه گونه‌های جانوری تحت تأثیر آلودگی هوا هستند، هرچند میزان این تأثیر متفاوت است. برخی از گونه ها نسبت به این آلاینده ها حساس ترند، مانند برخی از گونه های پرندگان به ویژه نوزادان تازه متولد شده آنها و گونه های گیاهخوار که علاوه بر تأثیر مستقیم ممکن است به دلیل تغذیه از پوشش گیاهی آلوده به گرد و غبار نسبت به گونه های گوشتخوار آسیب بیشتری ببینند. برای قرار دادن.

الوندی همچنین درباره اثرات مخرب آلودگی هوا بر روی گونه های گیاهی گفت: اثرات آلودگی هوا بر گیاهان را نیز می توان به صورت عینی مشاهده کرد. گرد و غبار در مدت کوتاهی لایه ای از خاک بر روی برگ گیاهان و درختان ایجاد می کند و سوراخ های هوای سطح برگ ها را مسدود می کند و باعث کاهش فتوسنتز می شود و در نتیجه بر رشد و ماندگاری گیاهان تأثیر منفی می گذارد.

وی گفت: به طور کلی زیستگاه های دشت بیشتر تحت تاثیر گرد و غبار قرار دارند که از جمله آنها می توان به زیستگاه هایی مانند زیستگاه گوزن زرد ایرانی در پارک های ملی کرخه و دز، منطقه حفاظت شده میشداغ و تالاب های هورالعظیم و شادگان اشاره کرد که این مناطق نیز گرد و غبار هستند. . کانون ها «بیشتر در معرض خطر آسیب گرد و غبار هستند، زیستگاه های منطقه زاگرس مانند منطقه حفاظت شده شیمبار که دور از مکان های گرد و غبار است، کمتر تحت تأثیر این پدیده قرار می گیرند.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: هنوز مطالعات دقیقی برای سنجش میزان تاثیر آلودگی هوا بر جمعیت گونه های استان خوزستان انجام نشده است که نیاز به مطالعه طولانی مدت دارد. در اين زمينه.” ما در حال جمع آوری اطلاعات از پایش حیات وحش هستیم به این امید که در آینده نزدیک این مطالعات را انجام دهیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorces

درباره ی admin_asdooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.