حداقل میزان واکسیناسیون عروق کرونر در سنین 5 تا 12 سالگی / شرایط تزریق چهارم

[ad_1]

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری وزارت بهداشت با اشاره به شرایط واکسیناسیون عروق کرونر در کشور گفت: اکنون همه افراد بالای 18 سال که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، افراد بالای 80 سال و سلامت هستند. کارکنان سیستم با اولویت در بیمارستان ممکن است 4 ماه پس از سومین نوبت واکسن به خود تزریق کنند.

دکتر در گفت وگو با ایسنا محسن زهرایی وی درباره روند ملی واکسیناسیون گفت: در گروه سنی بالای 12 سال حدود 91.3 درصد کشور اولین واکسن و 83.1 درصد واکسن دوم را دریافت کردند. گروه سنی 12 تا 18 سال نیز واکسن را به خوبی دریافت کردند، اما کم فعالیت ترین گروه، گروه سنی 5 تا 12 سال بود که تنها 23.9 درصد دوز اول و 11 درصد دوز دوم را دریافت کردند.

وی در خصوص آمار کلی واکسیناسیون در تمامی گروه های سنی کشور گفت: 76.5 درصد نوبت اول و 68.4 درصد نوبت دوم دریافت کردند.

وی افزود: مطالعات گسترده بین المللی نشان داده است که پس از دلتا و ورود آمیکرون، دو دوز واکسن به تنهایی برای جلوگیری از بستری شدن آمیکرون برای کشورها کافی نیست و نیاز به تزریق دوز سوم نیز دارد. 85 درصد از بستری شدن در بیمارستان قابل اجتناب بود، اما برای سویه آمیکرون، اثربخشی دو دوز واکسن را می‌توان به 50 درصد کاهش داد، اما اگر افراد برای بار سوم تزریق می‌کردند، اثربخشی دوباره به 86 درصد افزایش می‌یافت.

زهرایی ادامه داد: با توجه به اینکه آمیکرون همچنان یک سویه رایج در کشور ما است، توصیه اصلی ما تزریق نوبت سوم واکسن به افراد واجد شرایط و با صلاحیت است.

گروه سنی 12 تا 18 سال در ارتباط با آخرین تصمیمات برای تزریق نوبت سوم واکسن تصریح کرد: در این گروه سنی برای افرادی که به هر دلیلی سیستم ایمنی ضعیفی دارند تزریق نوبت سوم نامیده می شود. واکسن توصیه می شود این افراد می توانند از پزشک خود نامه ای در مورد ضعف سیستم ایمنی دریافت کنند و واکسینه شوند. حتی اگر قبلاً در مرکز بهداشت مربوطه پرونده داشته باشند، مشخص هستند و در صورت داشتن شرایط می توانند نوبت سوم را دریافت کنند.

وی افزود: در مورد نوبت چهارم هم همینطور است و الان چهار ماه بعد از دریافت تعویض می توانند نوبت چهارم را مصرف کنند و ثالثاً واکسن را تزریق کنند.

رئیس سازمان بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن تاکید کرد: هنوز شواهد کافی مبنی بر تزریق دوز چهارم به عموم مردم وجود ندارد، اما در حال رصد وضعیت هستیم و در صورت اتخاذ تصمیم جدید به اطلاع آنها خواهیم رساند. اضافه خواهیم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی ذخایر واکسیناسیون ما کافی است و البته چند ماهی است که واردات واکسن صورت نمی گیرد. آخرین محموله واکسن وارداتی آبان ماه سال 1400 بوده است و به غیر از موارد محدودی که واکسن آسترازنکا به عنوان هدیه وارد شده است که محدود به کسانی است که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، چیز دیگری وارد نکردیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorces

درباره ی admin_asdooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.